Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční výstup na Sněžku za východem slunce

9. 07. 2014 14:13:44
Ve šlépějích svých rodičů jsem se z pátku na sobotu první červencový víkend vydal na 50 kilometrů dlouhou, především noční pouť, jejímž hlavním cílem bylo vidět východ slunce z nejvyšší české hory.
Východ slunce na SněžceVýchod slunce na SněžceTomáš Koubík

Něco málo z historie

Historie tohoto pochodu sahá až k datu 1.7.1977, kdy se 40 lidí, převážně občanů obce Dolní Kalná rozhodlo pod vedením pana Drahoňovského vystoupat na nejvyšší českou horu za východem slunce. Letos se tedy konal již 38. ročník.

Na start

Když mi před 2 lety kamarád, kterému jsem dal na tento pochod tip, referoval úžasné zážitky z nočního pochodu, ranního výstupu a především sestupu údolím Bílého Labe. Zařekl jsem se, že příště vyrazím také. Loni to z různých důvodů nevyšlo a tak jsem se letos snažil dělat všechno možné i nemožné, abych se do Krkonoš konečně podíval. Příprava na mojí první padesátku vlastně nebyla žádná. A tak, když jsem v pátek odpoledne nastupoval v Praze na Černém mostě do autobusu, měl jsem za poslední půlrok v nohách jediný pochod a to ještě "30" někdy z dubna.

Marné čekání na první krizi

Start 50km pochodu na Sněžku za východem slunce byl mezi 17. a 20. hodinou. Trasa vede přes Horní Kalnou, Kunčice nad Labem, Dolní Lánov, Fořt do Černého Dolu a dále přes Hrnčířské boudy a Liščí horu na Výrovku. Odtud přes Luční boudu na Sněžku. Poté zpět k Luční boudě a údolím Bílého Labe do Dívčích Lávek, ze kterých jezdí zajištěné autobusy do Vrchlabí, nebo zpět do Dolní Kalné.

Můj plán byl vyrážet kolem šesté. Po nezbytné registraci a vyfasování propozic k pochodu se přibližně ve čtvrt na sedm vydávám na cestu z Dolní Kalné. Trasa pochodu vede nejprve po silnici do Horní Kalné. V prvním stoupání si říkám, že to asi nebyl dobrý nápad vyrazit na takovou "štreku" bez tréninku a snažím se nemyslet na to co mě čeká v Černém Dole.

Sněžka v dáli na obzoru, kdesi vpravo v údolí Černý Důl
tkpinokiorajče.net

Když vyfuním na první kopec, jsou černé myšlenky hned pryč. Je totiž nádherné počasí a ještě nádhernější výhled do okolí. Dokonce je vidět i vysílač na Ještědu a v dáli na obzoru ukrytý vrchol Sněžky.

tkpinokiorajče.net

Pokračuji kolem nepřehlédnutelné borovice rostoucí uprostřed polí a následuje sestup do Kunčic nad Labem.

kaple Panny Marie v Kunčicích nad Labem
tkpinokiorajče.net

Zde nemohu nezmínit zajímavou kapli panny Marie a nevšední dominantu - vápenku, která zpracovává vápenec těžený v Černém Dole. Ten je sem dopravovaný pomocí lanovky, kterou budu dle mapy dnes ještě několikrát podcházet.

Dopravní lanovka na vápenec z Černého Dolu do Kunčic nad Labem
tkpinokiorajče.net

Pokračuji po silnici přes kopec do Dolního Lánova a pod dopravní lanovkou kolem vrcholu Malé Sněžky přes obce Fořt a Čistá v Krkonoších do Černého Dolu. Zde je po necelých 20 km první kontrola.

Po tmě krajinou neznámou

Nevím, asi jsem se cestou rozešel, a tak žádné byť i sebemenší potíže necítím. Krátce po 22. hodině pokračuji v cestě. Protože tudy jdu poprvé, snažím se neztratit kontakt s někým přede mnou. Naštěstí není moc možností někam odbočit a ztratit se. Silnice se každou chvíli nepříjemně zvedá a já čekám, že za chvíli polezu po čtyřech. Naštěstí se objevuje studánka a příležitost pro osvěžení a nabrání dalších sil. Krátce na to následuje rozcestník, který oznamuje, že na Hrnčířské boudy je to už jen 1 km. Říkám si, že to nejhorší bych měl už mít za sebou a to mi dodává novou energii. Předčasně. Naprosto neskutečný krpál kolem Hrnčířské boudy mi bere spoustu sil a jen co minu skupinky lidí v podobných stavech rozprostřené kolem boudy, svalím se s obrovskou úlevou na nejbližší trávník. Tohle šílené stoupání naštěstí netrvá dlouho a za chvíli odbočuji ze silnice na louku a chytám druhý dech. Dnes si zpětně říkám, že snad bylo dobře, že byla tma a nebylo moc dopředu vidět to šílené stoupání, co jsem měl před sebou.

A že ho bude sakra potřeba zjišťuji již za pár okamžiků. Mám před sebou stoupání kolem Lesní a Lyžařské boudy na Liščí horu. U Lyžařské boudy doplňuji energii a oblékám na sebe vše co mám. A zjišťuji zajímavou věc, a to, že není 15°C jako 15°C. Tento rozdíl způsobuje poměrně silný vítr, který bohužel vydržel celu noc. Pod vrcholem Liščí hory si vybírám první dnešní krizi. Naštěstí jedinou. Vpřed mne žene myšlenka na občerstvení a hlavně teplou polévku v chalupě Na rozcestí. K ní přicházím někdy kolem 0:45. V nohách mám rovných 30 km a tak mi plánovaná téměř dvouhodinová přestávka přišla velmi vhod. Hlavně výborná couračka s klobásou. Zvolit k odpočinku a nabírání sil právě chalupu Na rozcestí bylo neuvěřitelně šťastné rozhodnutí, jak jsem později zjistil na přeplněné Výrovce. Naštěstí je i personál restaurace neuvěřitelně vstřícný i k více unaveným pochodníkům.

Za východem slunce

Krátce po druhé hodině ranní konečně vyrážím směrem na Výrovku, kde je druhá kontrola. V tuto chvíli mi zbývá na vrchol Sněžky 8 km. Do východu slunce mám čas zhruba 2,5 hodiny. Konečně se začínám orientovat v krajině a tak cesta příjemně ubíhá.
Na Výrovce nabírám vodu a s novou zátěží pomalu stoupám do sedla mezi Luční a Studniční horou. Těžko popsatelný pocit mám při každém ohlédnutí zpět. Silnice za mnou kam až dohlédnu je obsypána roztroušenými světýlky z čelovek spolupochodníků. Ze sedla je ten pohled ještě úžasnější. Podobnou scenérii lze spatřit i ve předu na cestě k Luční boudě a od ní přes Úpské rašeliniště. To vše doplňuje do oranžova ozářený obzor začínajícího svítání. Ještě teď mi při té vzpomínce jde mráz po zádech. Jedním slovem NÁDHERA.

Začínající svítání
tkpinokiorajče.net

Sbíhám k Luční boudě a za pomalu řídnoucí tmy mířím přes rašeliniště k polské boudě. Začíná svítat. Balím čelovku a snažím se doplnit energii, kterou budu potřebovat na dnešní poslední výstup. Nechávám si časovou rezervu 40 minut, což by mělo na zdolání Sněžky bohatě stačit. Nakonec to bylo 30 minut boje. Jednak se stále silnějším větrem, ale hlavně se sebou samým. Nakonec přeci jen ve 4:30 stojím na nejvyšší české hoře. Snažím se najít nejvhodnější místo na pozorování východu slunce, které by zároveň bylo alespoň trochu kryté před větrem. S mírnými obtížemi sestupuji na spodní terasu a vyčkávám.

Ve 4:40 konečně nadešel okamžik, kvůli kterému se sem z Dolní Kalné, tedy nyní přes 38 km vydalo asi 550 lidí.

Východ slunce na Sněžce
tkpinokiorajče.net

Celá tahle nádherná podívaná netrvá déle než 7 minut. To je doba, kterou slunce potřebuje, aby se z nepatrné srpečku celé vyhouplo nad obzor. Celé to sleduji se zatajeným dechem, který přerušuje jen horečné cvakání fotoaparátů - tohle nikde jinde neuvidíte. A to ještě musíte mít štěstí na takhle nádherné počasí. Neuvěřitelný zážitek.

Východ slunce na Sněžce
tkpinokiorajče.net

Údolím Bílého Labe do cíle

Jen co se trochu vzpamatuji z magické podívané, zjišťuji, že mi začíná být pořádná zima. Je nejvyšší čas vyhledat 3. kontrolu. Ta je umístěna v bufetu horní stanice lanovky. Předtím se ještě zastavuji v nové poštovně. Již tak stísněné prostory ještě více zmenšují odpadnuvší pochodníci. Teď mám před sebou nelehký úkol. Protože vevnitř není k hnutí, musím ven a zmrzlými prsty napsat pohledy, tak aby byla alespoň nějaká šance že najdou své adresáty. Po splnění této "povinnosti" mířím do příjemně vytopeného bufetu u lanovky. Skoro se mi nechce ven. Se zvláštním pocitem se ještě chvíli dívám na vysílač na Černé hoře. Tento orientační bod jsem měl včera dlouhou dobu daleko před sebou. Teď se na něj dívám z druhé strany od česko-polských hranic. Je přede mnou 13 km klesání. Nejprve ale návrat k stále zavřené Luční boudě. Ta poté co v minulosti vystěhovala horskou službu, odmítla obsloužit i noční pochodníky, narozdíl od jiných bud a chalup.

Sněžka zahalená do mlhy
tkpinokiorajče.net

Že měl být sestup kolem Bílého Labe nádherný jsem věděl. Ale že je "až tak" nádherný jsem nečekal. Myslím, že by bylo zbytečné se snažit tu krásu jakkoliv popisovat. Fotky řeknou nejvíce.

horní část údolí Bílého Labe
tkpinokiorajče.net
údolím Bílého Labe vede modrá TZ
tkpinokiorajče.net
tkpinokiorajče.net
údolí Bílého Labe
tkpinokiorajče.net
pozůstatky laviny z roku 1992
tkpinokiorajče.net
Bílé Labe
tkpinokiorajče.net
Bílé Labe
tkpinokiorajče.net

Těch 4,5 km od Luční boudy k boudě u Bílého Labe bylo neuvěřitelně krásných, ale také nejnáročnějších z celého pochodu. Především kvůli cestě vedoucí po kamenném chodníku, který dal mým kolenům pořádně zabrat.

Konečně cíl!

Posledních 3,5km po silnici od boudy u Bílého Labe už téměř běžím. Předbíhám spoustu lidí, kteří si určitě myslí, že jsem se zbláznil, nebo chvátám na autobus. Důvod je přitom jiný a docela prostý. Každé brzdění a zpomalování jen zvyšuje bolest v mých unavených nohách. Klesání naštěstí není tak prudké, aby hrozilo, že to někde nedobrzdím a skončím v potoce, nebo hůře na asfaltu. Tímto se všem, kolem kterých jsem prosvištěl omlouvám. :-)

Přestože bylo avizováno občerstvení, jeho složení mne překvapilo. Ale příjemně! Vážně jsem nečekal, že za těch 50Kč startovného dostanu k diplomu ještě teplý čaj, perník a meloun. Pak už zbývalo jen čekání na autobus do Vrchlabí. První, který přijel pobral asi třetinu lidí, kteří čekali na odvoz. A protože další bus byl avizován do 20 minut, vyměnil jsem nepohodlné sezení za velmi pohodlné ležení na trávě. Při dalším autobusu jsem již ani nevstával a trpělivě čekal na poslední autobus, který odvezl zbytek pochodníků, z nichž jsem já jediný vystupoval ve Vrchlabí. A tak si ostatní cestující pochodníci udělali menší zajížďku. Trochu jsem jim záviděl krátkou cestu do Dolní Kalné, protože mě čekala ještě skoro 3 hodiny dlouhá cesta do Prahy.

Cíl nočního výstupu na Sněžku za východem slunce v Dívčích Lávkách
tkpinokiorajče.net

Na závěr se sluší poděkovat...

... a tak děkuji v první řadě pořadatelům za perfektně zajištěnou akci a "boudařům" za ochotu dlouho do noci a rána obsluhovat znavené pochodníky a za jejich trpělivost s více znavenými spolupochodníky. Už teď se těším na příští ročník, který si určitě nenechám ujít.

Pokud si příští výstup na Sněžku za východem slunce nechcete nechat ujít ani Vy, doporučuji sledovat oficiální stránky pochodu, kde najdete všechny potřebné informace.

Spoustu dalších fotek včetně videa východu slunce z 50km nočního pochodu na Sněžku za východem slunce najdete již tradičně ZDE na rajčeti.

Autor: Tomáš Koubík | středa 9.7.2014 14:13 | karma článku: 25.61 | přečteno: 4384x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Když je neslunečno .....

Většinou jsem dávat fotografie, na kterých září slunce, obloha je modrá, květiny kvetou, nebo bělostný sníh září. Ale každý den zde není zalitý sluncem .......

21.11.2017 v 9:05 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Veronika Klesnilová

Ze života letušky

Za chvíli bychom měli startovat. Očima automaticky projíždím kabinu před sebou. Jedna rodinka s dítětem,...

21.11.2017 v 8:26 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 2726 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 311 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 301 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.73 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2069

.BABIŠ JE KRETÉN!!!!!Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.